Чесники
ЧЕСНИКИ
Отець Микола Іжак.
(1886-1919)
Отець Микола Іжак народився у вересні 1886року в с. Чесники Рогатинського р-ну. Село вважається одним з найдавніших на Опіллі, перша згадка про яке припадає на 1368 рік. Звісно, що це лише письмова згадка, а саме поселення існувало значно давніше—вже у 1-3 ст.
Родина Іжаків в Чесниках вважалася заможною. Батьки о. Миколи—Анна Паньків та Іван Іжак, коваль, деякий час був писарем при війтові Стефанові Сухоребському. Родина була побожною та свідомою. Це вплинуло на світогляд хлопця. Після закінчення навчання у місцевій школі Микола вступає до Бережанської гімназії. В той час в гімназії діяв таємний гурток « Молода Україна», до якого належав молодий гімназист Микола Іжак. Разом з ним членом гуртка був Левко Лепкий. Згодом обидва служили в Буланому відділі Легіону Українських Стрільців. Також до « Молодої України» належав Григорій Скасків—майбутній священник Добринова, Петро Смик—майбутній священник Жовчева, Іван Ратич—майбутній священник Черча, Роман Любінецький, який став відомим оперним співаком.
Після закінчення Бережанської гімназії Микола Іжак вступив до Греко-Католицької Духовної Семінарії у Львові. Коли бував в Чесниках, то проводив виховну роботу серед молоді , заснував товариство» Сокіл», ставив на сцені читальні вистави та релігійні дійства, був учасником « Просвіти».
У 1911 році Микола Іжак був висвячений на священника . Він став першим уродженцем села , який відслужив у в місцевій церкві Святу Літургію. Першою Парохією о. Миколи Іжака було село Нижня Липиця( Липиця Долішня, Lipica Dolna).
З початком Першої світової війни о. Микола Іжак зголосився до Українських Січових Стрільців . Після проголошення ЗУНР о. Микола Іжак став головним капеланом. Постійно перебував на фронті з вояками УГА. У 1919 році о. Микола Іжак в Житомирі захворів на тиф і в грудні того ж року помер.
Основні джерела кажуть, що о. Микола Іжак був одружений з донькою директора Чесниківської школи Ганною Ромах ( а насправді це була Петронела Зборовська, донька Івана Зборовського, вчителя зі Сарників Горішних) і в них було двоє дітей—дочка Марія і син Роман. Марія вчилася на лікаря в Кракові, а син –в Греко-католицькій семінарії у Львові. Обоє стали педагогами і працювали на Сколівщині. В останні роки проживали в м. Миколаєві Львівської області. Молодший брат о. Миколи Іжака Богдан теж став священником. Першу парафію мав в с. Богатківці Тернопільської обл., а потім переїхав до Бурштина. З наступом більшовиків у 1944 р. о. Богдан Іжак з родиною емігрував до Німеччини, а потім до США. Був одружений з учителькою Марією Ковальською. Мали шістьох дітей, всі діти отримали вищу освіту. Помер о. Богдан Іжак 28грудня 1988року.